Még mindig Európa „furcsa gyerekének” tekintik a befektetők Közép- és Kelet-Európát, de egy mutatóban jól áll Magyarország

Új tanulmány jelent meg a régió startupjait fékező akadályokról és a lehetséges megoldásokról

 

  • A befektetők szerint Lengyelország, Csehország és Észtország kínálja a legígéretesebb startupbefektetési lehetőségeket a régióban a következő három évben.
  • Az együttműködés kulcsfontosságú: a nyugat-európai befektetők több mint 80%-a helyi partnerekkel közösen invesztál közép- és kelet-európai vállalatokba.
  • A befektetők számára a földrajzi tényezők másodlagosak; elsősorban az ígéretes üzleti lehetőségeket, a képzett tehetségeket és a megbízható intézményi hátteret keresik.
  • Az egészségügyi startupok átlagosan csupán 1,2 millió eurónyi befektetéshez jutottak a régióban – ez mindössze harmada az európai átlagnak.
  • Magyarországon kapott a legtöbb vállalat magántőke-támogatást – összesen 115 cég, ami a régiós ügyletek 23%-át teszi ki.

 

Budapest, 2025. február 25. – A Healthy Investment Central and Eastern Europe (HICEE) kezdeményezés keretében új tanulmány jelent meg arról, hogy milyen kihívásokkal néz szembe és milyen lehetőségek előtt áll az egészségügyi innovációs ökoszisztéma Közép- és Kelet-Európában (KKE). A kutatás során kockázati tőkealapok, üzleti “angyalok” és más befektetők véleményét gyűjtötték össze. A legnagyobb arányban Magyarországról, Szlovéniából, Csehországból, Franciaországból és Svédországból érkeztek válaszok.

A HICEE kezdeményezés célja, hogy leküzdje azokat az akadályokat, amelyek a leginkább hátráltatják a startupok növekedését a régióban. A programot az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) részeként működő EIT Health koordinálja, mely Európa vezető egészségügyi innovációs hálózata. A HICEE projekt konzorciumában magyar, lengyel, szlovák és szlovén befektetők és üzleti akcelerációs szolgáltatók vesznek részt, valamint belga és holland innovációs központok is csatlakoztak.

„Bár Közép- és Kelet-Európában óriási potenciál rejlik, továbbra is alulfinanszírozott a kockázati tőkebefektetések piacán – különösen az egészségügyi innováció területén” – mondta el Célestin Garcelon, az EIT Health programmenedzsere. „A HICEE projekt keretében azért dolgozunk, hogy a vállalkozások befektetési felkészültségének fejlesztésével, a befektetői bizalom növelésével és egy fenntartható innovációs ökoszisztéma kiépítésével csökkentsük a térség lemaradását. Az első lépés ehhez, hogy mélységében megértsük a befektetők igényeit és nehézségeit – ezt a célt szolgálja felmérésünk.”

Kihívások és a befektetési környezet Közép- és Kelet-Európában

Közép- és Kelet-Európa hagyományosan számos strukturális akadállyal szembesült az innováció terén, ideértve a korlátozott finanszírozási lehetőségeket, a fejletlen kutatás-fejlesztési kapacitásokat, valamint a támogató infrastruktúra hiányát. 2021-ben a régió mindössze az európai kockázati tőkebefektetések 3,2%-át vonzotta, míg az egészségügyi startupok átlagosan csupán 1,2 millió eurónyi befektetéshez jutottak – ez mindössze harmada az európai átlagnak, amely 3,8 millió euró.

Jelentős visszaesés a tőkebefektetések terén

Az elmúlt években a makrogazdasági nyomás, a növekvő kamatlábak és a geopolitikai bizonytalanságok tovább csökkentették a befektetők lelkesedését a régió iránt. A Central & Eastern Europe Private Equity Statistics kiadvány 2023-as kiadás szerint a régióban a magántőke-befektetések értéke 1,71 milliárd euróra esett vissza, ami 40%-os csökkenést jelent az előző évhez képest, és 43%-kal marad el az ötéves átlagtól.

A befektetések továbbra is néhány kulcsfontosságú piacra összpontosulnak. Csehország a teljes magántőke-befektetések 27%-át vonzotta, amelyet Lengyelország követett 26%-kal. Litvánia a régiós befektetések 14%-át, míg Románia 8%-át szerezte meg. Ez a négy ország együttesen az összes közép- és kelet-európai befektetés háromnegyedét, valamint a magántőke-befektetésben részesült vállalatok 41%-át adta 2023-ban. Eközben Magyarország a teljes befektetések 6,7%-át könyvelhette el, azonban itt kapott a legtöbb vállalat magántőke-támogatást – összesen 115 cég, ami a régiós ügyletek 23%-át teszi ki. Szlovákia és Szlovénia viszont továbbra is lemaradásban van, mivel a teljes befektetésekből csupán 2,3%-ot, illetve 0,76%-ot vonzotta.

Lengyelországban bíznak leginkább a befektetők

A befektetők várakozásai szerint Lengyelország messze a legdinamikusabb befektetési célpont lesz Közép- és Kelet-Európában: a válaszadók 80%-a tartja az országot „ígéretesnek” a következő három évre. A régió többi országát ennél jóval alacsonyabb arányban, 45%-nál kevesebb befektető nevezte meg hasonlóan ígéretes célpontként. Csehország 43%-kal a második legoptimistábban megítélt ország, amelyet Észtország követ 39%-kal. Szlovénia és Románia egyaránt 20%-os eredményt ért el, míg Magyarország és Litvánia csupán 14%-ot kapott.

A felmérés rávilágít a nyugat-európai befektetők és a helyi partnerek közötti együttműködés fontosságára. A régióban aktív nyugat-európai befektetők szinte kivétel nélkül helyi szereplőkkel közösen invesztálnak Kelet- és Közép-Európában. Ezen a téren még van kiaknázatlan lehetőség a közép- és kelet-európai szereplők előtt, mivel eddig mindössze 34%-uk lépett partnerségre nyugat-európai befektetőkkel, noha ezek a partnerségek további tőkét és szakértelmet vonzhatnának a régióba.

A korai szakaszú finanszírozás és a befektetői bizalom hiánya

Az egészségügyi startupok előtt álló egyik legnagyobb kihívás Közép- és Kelet-Európában a kockázati tőke hiánya a korai életszakaszban. Számos vállalkozás küzd azzal, hogy megszerezze a termékfejlesztéshez és a piacra lépéshez szükséges forrásokat, ami jelentősen korlátozza a növekedési lehetőségeiket. Emellett a régióban jelentős tudáshiány is megfigyelhető: sok vállalkozó nem rendelkezik a szükséges tapasztalattal a tőkebevonási folyamatok sikeres lebonyolításához. Ez a befektetési folyamatokban való járatlanság gyakran elszalasztott lehetőségekhez vezet.

A befektetői bizalom továbbra is komoly akadályt jelent. A tanulmányban idézett iparági szakértő szerint még mindig él az a nézet, hogy a KKE-régió „Európa furcsa gyereke”, ami visszatartja a befektetőket a határokon átnyúló finanszírozásoktól. Bár a befektetők 49%-a úgy véli, hogy a KKE-régió befektetési potenciálja növekszik, csupán 25%-uk tartja azt a nyugat-európai szinttel egyenrangúnak. Nem meglepő módon a régióban aktív befektetők optimistábban ítélik meg a helyzetet és nagyobbnak látják a térség potenciálját.

A befektetők számos akadályt emelnek ki, amelyek visszatartják őket a KKE-régióba történő befektetéstől. A legkritikusabb kihívásokat a minőségi befektetési lehetőségek hiánya jelenti, amelyet a válaszadók 92%-a tart közepes vagy annál jelentősebb kihívásnak. Ezt követi a további finanszírozás biztosításának nehézsége (80%), valamint az intézményi bizalom hiánya, a jogi környezet összetettsége és a politikai stabilitással kapcsolatos aggodalmak (64%-64%). Ezzel szemben a földrajzi távolság, a valuták árfolyam-ingadozása és a növekvő kamatlábak kevéssé jelentenek akadályt. A befektetők kiemelik: ahhoz, hogy több pénz érkezzen a régióba, a legfontosabb a minőségi befektetési lehetőségek és a magasan képzett szakemberek folyamatos kínálata, valamint a stabil és megbízható intézményi háttér.

Így segít tőkéhez jutni a közép-európai startupoknak a HICEE

A HICEE kezdeményezés célja, hogy választ adjon a régió előtt álló kihívásokra azáltal, hogy támogatja a technológia-transzfert, erősíti a befektetők és startupok közötti kapcsolatokat, célzott támogatást nyújt a korai fázisú egészségügyi vállalkozásoknak, valamint elősegíti a határokon átnyúló befektetéseket.

A networking események és a finanszírozáshoz való hozzáférés továbbra is a befektetők legfontosabb prioritásai közé tartoznak. Az EIT Health és partnerei a HICEE program keretében aktívan dolgoznak egy olyan befektetőbarát környezet kialakításán, amely ösztönzi az innovációt és támogatja a gazdasági növekedést.

„Ahhoz, hogy kiaknázhassuk a Közép- és Kelet-Európában rejlő potenciált, erősebb kapcsolatokat kell kiépítenünk a startupok és a befektetők között” – tette hozzá Célestin Garcelon.  „A befektetési felkészültség javításával, a befektetési lehetőségek számának növelésével és az intézményi bizalom erősítésével a HICEE program egy versenyképesebb és dinamikusabb egészségügyi innovációs ökoszisztémának ágyaz meg régióban.”

 

Az EIT Health-ről

Az EIT Health a legkiválóbb egészségügyi innovátorok hálózata, melyet az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT), az Európai Unió egyik szerve támogat és mintegy 120 partnerrel rendelkezik. Határokon átnyúló együttműködésünk célja olyan új megoldások kidolgozása, amelyek lehetővé teszik az európai polgárok számára, hogy hosszabb és egészségesebb életet élhessenek.

Mivel az európai lakosság a krónikus betegségek és a multimorbiditás növekedése által támasztott kihívással áll szembe, és a technológia által kínált lehetőségek felhasználásán fáradozik, annak érdekében, hogy a kezelés, a megelőzés és az egészséges életmód terén túllépjenek a hagyományos megközelítéseken, gondolkodókra, újítókra és hatékony módszerekre van szüksége az innovatív egészségügyi megoldások piacra juttatásához.

Az egészségügy fejlődése iránti elkötelezettségünk a mentorálás, a finanszírozás és a kutatás támogatása terén betöltött proaktív szerepünkben nyilvánul meg. Az EIT Health az egészségügyi innováció meghatározó szereplője, tevékenysége katalizátor szerepet tölt be több mint 2500 startup és scale-up vállalkozás támogatásával, hozzájárult ahhoz, hogy az EIT Health által támogatott startupok 1,9 milliárd eurónyi tőkebefektetésre legyenek érdemesek, valamint fontos szerepet játszik 113 egészségügyi megoldás piacképessé tételében és 49 000 hallgató és szakember képzése fűződik a nevéhez.

Az EIT Health ezekre az igényekre kíván választ adni. Az EIT Health európai határokon átnyúlóan összeköti a kutatás, az oktatás és az üzleti élet releváns egészségügyi szereplőit, tehát a „tudásháromszög” minden oldalát bevonja, hogy metszéspontjában valósulhasson meg az innováció a polgárok javára. További információ itt olvasható: www.eithealth.eu

Az EIT Health InnoStars-ról

Az InnoStars az EIT Health hét földrajzi klaszterének egyike, amely Európa felét fedi le, beleértve Lengyelországot, Magyarországot, Olaszországot és Portugáliát, valamint az EIT regionális innovációs programjában szereplő további régiókat– a Balti államokat, Horvátországot, Szlovákiát, Csehországot, Szlovéniát, Görögországot és Romániát. Ezeket az országokat az európai innovációs eredménytábla (EIS) mérsékelt innovátornak minősítette. Az InnoStars a vállalkozói szellem, az innováció és az oktatás támogatására összpontosít a régióban az egészségügy, az egészséges életmód és az aktív időskor témakörökben, emellett pedig célja az innováció terén hátrányban lévő és a vezető régiók közötti szakadék megszüntetése. A program hazai partnerei a GE Healthcare, az E-Group, a Syreon Research Institute, a Semmelweis Egyetem, a Debreceni Egyetem, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, a SmartHumed, a QTICS Medical és a Loginet.

A HICEE-ről

A Healthy Investment for Central Eastern Europe a régió korai fázisú startupjai fennmaradásának finanszírozásával foglalkozik. A kezdeményezés célja fenntartható befektetési ökoszisztémák kiépítése, a kockázati befektetések növelése, az innovátorok támogatása és a határokon átnyúló együttműködések előmozdítása. Tevékenységét Lengyelországban, Magyarországon, Szlovákiában és Szlovéniában végzi. A projekt képzési lehetőségeit a jövőben kiterjesztik majd más, mérsékelten innovatív európai régiókra is.

A projekt konzorciumban hét európai ország tíz partnere vesz részt: A németországi EIT Health, mint projekt koordinátor, társszervezete, az EIT Health SI, valamint az elsődleges kedvezményezettek, a szlovákiai Civitta és a Crowdberry, a lengyelországi Cobinangels, a régiós EIT Health InnoStars, a Magyar Üzleti Angyalok Hálózata (HunBAN) és a szlovéniai Ljubljanski univerzitetni incubator, a belgiumi MEDVIA és a hollandiai TU Delft. A kétéves kezdeményezést stratégiailag az EU kiemelt kutatási és innovációs programja, a Horizon Europe keretében hajtják végre.